Historie napsána. Tatran porazil Falun a je šampionem Poháru mistrů

Tatran se v domácím finále stal prvním českým týmem historie, který dokázal vyhrát Pohár mistrů.

Florbalový svátek. Tím byl finálový zápas Poháru mistrů, ve kterém se Tatran na beznadějně vyprodané UNYP Areně postavil Falunu a proti aktuálně nejlepšímu celku světa se chtěl zapsat do historie, coby první český celek, který ovládne evropskou pohárovou soutěž.

A začátek měli svěřenci Milana Fridricha naprosto parádní. V 7. minutě rozvlnil síť po rychlé akci Matěj Havlas a parádní střelou poslal Střešovice do vedení. Povedený úvod však zhatil nepovedený výhoz Tomáše Jurca, který jen trefil svého spoluhráče Martina Čermáka a Falun nekompromisně trestal. Do vedení se pak švédský hegemon dostal před koncem první části, kdy jej po sérii odrazů do vedení poslal Alexander Galante Carlström. Po 20 minutách tak platil stav 2:1 pro Falun.

Ve druhé části držel střešovické akcie Tomáš Jurco, který famózním výkonem nenechal Falun skórovat i z těch největších příležitostí. Na skóre nic nezměnily ani vyloučení na obou stranách, které pramenily z vyhroceného průběhu druhé dvacetiminutovky. A když se v ní nedokázal prosadit Falun, srovnal ve 39. minutě trochu se štěstím Martin Šindelář.

Do poslední části se tak šlo za vyrovnaného stavu a o nejlepším týmu světa pro sezónu 2023/24 tak mělo rozhodnout posledních dvacet minut. V těch už se hra vyrovnala a šance byly na obou stranách. Ujala se až pohledná kombinace střešovických mladíků z 50. minuty, kdy Tatranu vrátil vedení Ondřej Sádlo. V 53. minutě navíc nádhernou akcí využil přesilovku Marek Beneš a v 54. minutě krásnou dokonal kombinaci Tomáš Hanák, což znamenalo vedení 5:2 pro celek Milana Fridricha.

Na to Falun okamžitě reagoval hrou bez brankáře a papírově domácí tým bleskově srovnal díky druhé brankce Galante Carlströma. Další korekce však odmítal výborný Tomáš Jurco a čas se nekompromisně krátil. V 57. minutě navíc přidal střešovickou pojistku Matěj Havlas a svěřencům MIlana Fridricha tak nemuselo vadit ani snížení Emil Ruuda 5 vteřin před koncem.

Tatran dokázal porazit Falun poměrem 6:4 a na domácí půdě dokázal napsat zcela novou kapitolu florbalové historie, když jako první český tým ovládl Pohár mistrů. Nejlepší tým světo pro sezónu 2023/24 je tak ze Střešovic.

IBF Falun - ESA logistika Tatran Střešovice 4:6
branky: 13. Emil Ruud, 19. Alexander Galante Carlström, 54. Alexander Galante Carlström, 60. Malte Lundmark - 7. Matěj Havlas, 39. Martin Šindelář, 51. Ondřej Sádlo, 53. Marek Beneš, 54. Tomáš Hanák, 57. Matěj Havlas; vyloučení: 3 + Casper Backby OS:3 + Tomáš Hanák OS; využití: 2:1; zásahy brankářů: Santtu Strandberg -6 - Tomáš Jurco -4; po třetinách: 2:1, 0:1, 2:4