Systematická cesta k formování reprezentačních brankářských talentů

Tatran with Vision | ​1. díl | Systémové a koncepční vedení a trénování brankářů je na klubové úrovni v České republice, ale i celosvětově, zatím ještě v plenkách. I přesto se střešovický Tatran může pochlubit nebývalým jevem – tatranští brankáři se nachází ve všech širších nominacích všech reprezentačních mužských týmů v ČR (Muži, U23, U19), na Slovensku (Muži, U19) a také ve všech výběrových chlapeckých týmech v rámci projektu talentované mládeže (BU17, BU16, BU15, BU14).

V práci s výchovou brankářů jsou nedocenitelné zkušenosti, které Tatran za posledních pár let získal při práci s brankáři jako jsou Tomáš Jurco, Lukáš Kříž (aktuálně EräViikingit FIN), Adam Draslar (aktuálně Florbal Karlovy Vary), Tomáš Týc (aktuálně Florbal MB), Lev Kliment a další. O jaká specifika v systému výchovy a vedení brankářů se může Tatran například opřít?

Na začátku, pokud chce klub přivést trenéra brankářů, si musí kromě personálních a ekonomických otázek spojených s touto pozicí položit otázku florbalově mnohem důležitější, a tou je: „Jakou pravomoc a odpovědnost takovému trenérovi brankářů vlastně klub chce svěřit“. Trenér brankářů by měl kooperovat svou činnost většinou s více jak jedním realizačním týmem uvnitř klubu. S každým hlavním trenérem daného realizačního týmu pak musí být nastavena jasná pravidla nejen ohledně trénování „jeho“ brankářů, ale např. i jejich nominací do utkání. Nejčastěji tak na klubové úrovni nalezneme trenéra brankářů v jednom ze tří možných postavení, a těmi jsou
  1. Trenér brankářů je tu pro brankáře, věnuje se čistě jim, ale nijak nezasahuje do společných tréninků s týmem ani se nijak nepodílí na jejich přípravě. Nepodílí se na nominacích brankářů do jednotlivých utkání – tato pravomoc je čistě v rukou hlavního trenéra.
  2. Trenér brankářů je tu pro brankáře, věnuje se jim, ale také konzultuje s hlavním trenérem náplň společných tréninků s týmem, aby v nich byl dostatečný prostor i pro trénování brankářů a nejen hráčů. Dostává čas a prostor ve společném tréninku s hráči i na individuální práci s brankáři. Doporučuje hlavnímu trenérovi nominaci brankářů do jednotlivých utkání. Hlavní trenér se takovým doporučením může, ale nemusí řídit.
  3. Trenér brankářů je tu pro brankáře, věnuje se jim, ale i konzultuje s hlavním trenérem náplň společných tréninků s týmem, případně se i podílí na jejich přípravě a vedení. Snaží se o propojení obsahu tréninku jak pro hráče, tak pro brankáře. Určuje nominaci brankářů do jednotlivých utkání.

Tatran Střešovice velmi rychlou cestou prošel v rámci svých realizačních týmů až k určení si pozice trenéra brankářů do postavení dle výše popsaných bodů 2 a 3. Trenéři brankářů mají tedy velmi výrazný vliv, ale i odpovědnost.

Po počátečním určení pravomocí (a s tím spojenou odpovědností), které florbalový klub svému trenérovi brankářů nadělí, se dřív nebo později v každém klubu objeví menší či větší nesrovnalosti a mezery v nastavení při práci s brankáři, na které může mít každý brankář, každý trenér, každý rodič i každý jednotlivý fanoušek daného klubu svůj vlastní názor.

Např. z pohledu výkonnosti jde o určování jedničky, která by měla samozřejmě celou sezonu chytat ty nejtěžší soupeře a ty nejdůležitější utkání. Dále pak přidělování zápasů tak, že jeden z brankářů má mnohem víc odchytaných minut než druhý, protože je přece „lepší“.

Z pohledu společných tréninků s hráči to mohou být systémové věci jako nevhodné zahajování tréninků herním cvičením se střelbou na brankáře, kteří jsou tak připraveni o vhodné rozcvičení a rozchytání, a nebo dokonce úplná absence rozchytání.

Z pohledu přístupu k brankářům může zase docházet k trvalému nerespektování pozice brankářů a její důležitosti pro tým od ostatních členů týmu, stejně jako nerespektování konkrétních brankářů na základě např. oblíbenosti u trenéra. Tatran se v posledních letech snaží zaměřovat i na tyto, pro oko fanouška či rodiče, schované aspekty systémového přístupu k výchově brankářů.

Týmová jednička

Z repertoáru elitních týmů Tatranu Střešovice za poslední roky vymizel institut týmové brankářské jedničky (mimo play-off). Spolu se zdravou konkurencí toto nastavení bez jasné jedničky udržuje motivaci a pozornost i těch nejzkušenějších brankářů a má z dlouhodobého hlediska i vliv na jejich výkonnost. Klade se důraz na to, aby brankářův výkon neměl negativní vliv na průběh nebo výsledek utkání. Individuálně je pak snahou každého brankáře ne zachytat jeden zápas kvalitně, ale mít co nejvíce kvalitních výkonů za sebou a vyhnout se tak nálepce „brankář na baterky“. Díky tomuto nastavení se brankáři zaměřují primárně na svoje vlastní výkony, a ne na výkony svých kolegů v bráně, ty už pro něj nejsou moc důležité.

Zápasové minuty

Dalším systémovým nastavením u tatranských brankářů je, že během přípravného období i během dlouhodobé části sezony by měli všichni brankáři v jednom týmu nebo kategorii dostat k dispozici přibližně stejný počet zápasových minut. Pokud tedy nenastanou objektivní skutečnosti, jako jsou zranění či dlouhodobé nemoci, pak by měli mít všichni brankáři v tomto ohledu stejné podmínky pro svůj brankářský rozvoj. Zejména u mládeže je toto nastavení velmi důležité a užitečné. O něco těžší je pak snaha dodat brankářům nejen stejný počet odchytaných minut, ale i stejně těžké soupeře. Je rozdíl, zda na brankáře jde v utkání 40 nebo 10 střel, ale z pohledu brankářské výchovy se jedná o stejně důležitá utkání. V každém se může brankář naučit něco jiného.

Rozpis utkání

I brankáři absolvují přípravu na soupeře stejně jako hráči. Je tedy důležité, aby měli prostor se připravit a zavčasu věděli, do jakého utkání budou nastupovat z pozice startujícího brankáře. V Tatranu se brankáři dozvídají své nominace většinou dříve, než je známá nominace hráčů. Každý brankář starší elitní složky tak ví týden až dva týdny dopředu, do jakých utkání je nominován.

Přístup k brankářům

Přístup k brankářům z pohledu nejen hlavních trenérů jednotlivých týmů. Takový malý krok pro jednotlivé trenéry, ale velký skok pro brankáře. Ti totiž začali být vidět už i při řešení pronájmů hal (vlastní pravidelné brankářské tréninky), plánování tréninkových jednotek (rozchytání, cvičení a hry připravené na míru brankářům, dostatečné pauzy ad.), sbírání dat z utkání (objektivní počty zákroků, koeficienty obdržených branek na jednu odchytanou minutu, hlídání nejčastějších gólových situací, systémové propojení s týmem ad.), vytváření videorozborů (vyhodnocování výkonu v utkání, příprava na soupeře se zaměřením na brankáře, ad.), ale například i co se týká materiálního vybavení.

„Není lehké z pohledu vedení klubu, ale ani z pohledu členů jednotlivý členů realizačních týmů v klubu předat vedení výchovy, trénování, ale i rozhodování o brankářích a jejich nominacích do utkání, na samostatnou osobu v pozici trenéra brankářů. Chce to velkou vzájemnou důvěru v práci toho druhého a také kvalitní otevřenou komunikaci postavenou na něčem víc, než je jen laické posuzování brankářské výkonnosti. Za sebe mohu říct, že jsem rád, že se nám v Tatranu před pár lety podařilo zvládnout nastavit právě takovéto prostředí. Prostředí, ze kterého těží jak brankáři, jejich týmy a trenéři, ale také celý klub a reprezentační výběry“, popsal systémové úpravy v koncepci vedení a trénování brankářů jejich klubový šéftrenér, Roman Janda.

Vyjádření GM Jakuba Menharta: “Náš systém výchovy brankářů považuji za velkou tatranskou přednost. Naprosto klíčové bylo přivést před pár lety Romana Jandu. Myslím, že se nám společně podařilo sladit nastavení celého úseku a dát Romanovi dostatečný prostor na to, aby mohl realizovat své myšlenky, plány a především si vše velmi intenzivně odpracovat, za což mu patří můj velký dík a obdiv. Díky tomu z toho nyní těží celý klub. Zároveň vnímáme velké množství výzev, které jsou v této oblasti stále před námi. Dle mého názoru jsme nyní ve fázi, kdy bude důležité abychom naše know-how nejen v oblasti brankářské školy dokázali sdílet i mezi další kluby, které o to budou stát a pomáhali tak rozvoji celého florbalu.”

XMAS Goalie Camp

letos opět pořádáme XMAS Goalie Camp, jedinečný tréninkový den pro brankáře všech úrovní z celé republiky. Pod vedením našich elitních trenérů a brankářů si společně zdokonalíme techniku, naučíme se analyzovat své výkony pomocí video rozborů a získáme individuální zpětnou vazbu. Kemp jsme rozdělili na dva termíny 29. a 30. prosince 2024 podle věkových kategorií, s komplexním programem, který vám zajistí dokonalou přípravu na druhou polovinu sezóny. Více informací o kempu najdete zde nebo se můžete rovnou přihlásit tady.


#TatranWithVision