VÍC NEŽ JEN FLORBAL

čtvrtek 8.3.2018

Souboj titánů: Tatran čeká malé finále proti Vítkovicím

Základní část je minulostí! Nyní nastává čas play-off a hned v prvním kole se setkají dva nejúspěšnější kluby české nejvyšší florbalové soutěže. Sedmý Tatran s šestnácti mistrovskými tituly a třetí Vítkovice s šesti mistrovskými tituly. Kdo postoupí do semifinále a zabojuje o šanci získat titul s koncovým číslem sedm?

Po ročníku, ve kterém muži završili základní část na třetím místě a celkově pak sezónu zakončili bronzem, následovala menší sprcha. Silná sestava Střešovic letos dostala pořádně zabrat: tým od začátku ročníku 2017/2018 kosila zranění či nemoci, některé opory získávaly zkušenosti v zahraničí. A některým taky bylo zakázáno mezi muži nastupovat z důvodu nízkého věku. 

To vše se nakonec podepsalo na výkonu borců Luďka Beneše, čímž tatranské mládí obsadilo po základní části sedmou příčku. Ač se jedná o jeden z nejhorších výsledků posledních let, málokdo ví, že lodivod Beneš měl kompletní tým k dispozici až se závěrem první části sezóny, do té doby byla jeho sestava vždy o kompromisech. 

A když v neděli 4. března probíhal výběr soupeřů pro čtvrtfinále Tipsport Superligy, očekávali Tatranští coby soupeře městského rivala Bohemians, přes které loni prošli do semifinále. Chyba hlávky: ostravské Vítkovice měly možnost volby mezi Spartou a Tatranem a po zralé úvaze celé kabiny se Ostravané rozhodli vyzvat florbalového giganta Tatran. 

"Volili jsme soupeře po debatě kabiny a realizačního týmu. Letos jsme je třikrát porazili, pakliže se počítá i semifinále poháru," objasňuje trenér soupeře Pavel Brus, který si sám na bitvy Vítkovic s Tatranem pamatuje coby hráč. Zatímco loni mohli Pražané alespoň minimálně do výběru svého soupeře promluvit, letos se rozhodovalo tak nějak o nich bez nich. "Volbu soupeřů jsme tentokrát neměli ve svých rukách. Mohl si nás vzít kdokoliv a byli jsme na to připraveni," přiznává Luděk Beneš

Jak již bylo zmíněno, letos se potkali historicky nejúspěšnější florbaloví giganti třikrát, z toho hned dvakrát v Superlize. A přestože šlo o kvalitní střetnutí, vítězně pokaždé vyšel soupeř (výhry 8:79:5). Play-off je ale trochu odlišná soutěž: neplatí zde papírové předpoklady a rozhoduje každá vteřina. Do hry vstupují faktory cestování, větší porce odehraných zápasů během několika dní a taky psychologie: za stavu 0:2 či 0:3 se série hraná na čtyři vítězná utkání otáčí velmi špatně. Přesto jsou to právě Vítkovice, kdo má s tímto otáčením nemalé zkušenosti z minulých let především proti Mladé Boleslavi.  

ROZHODUJÍCÍ FAKTORY SÉRIE

LÍDŘI: 

Stěžejním útočníkem Pražanů bude syn trenéra Marek Beneš, jež koncem základní části převzal kapitánskou pásku po Marku Deutschovi. Dvacetiletý borec si letos v osmnácti duelech připsal pětadvacet branek a čtrnáct asistencí, kromě toho stihl odehrát šest utkání ve švédské superlize za Pixbo. Švédskému týmu pomohl v avizovaných šesti utkáních třemi góly a jednou asistencí a podle zákulisních informací by jeho kroky mohly směřovat opět směr sever

To kanonýrem Vítkovic je již několik sezón po sobě Lukáš Hájek. Drzý technik hrající ve Vítkovicích i reprezentaci s číslem čtyřiačtyřicet letos patřil k nejproduktivnějším hráčům celé ligy. Ostatně jako posledních několik let. Letos stihl v pětadvaceti duelech jednatřicet gólů a pětatřicet asistencí. K ruce bude mít navíc hned několik navrátilců: Tomáše Sladkého, Lukáše Řezaninu či Martina Tokoše

OBRÁNCI: 

V rámci spolupráce Tatranu a celku Pixbo Wallenstam odešel na zkušenou do Švédska kromě Marka Beneše i obránce Ondřej Němeček. Přestože nestrávil na hřišti tolik minut jako Beneš, zapsal se i Němeček navždy do statistik nejvyšší švédské soutěže a sice brankou. Kromě toho získal cenné zkušenosti, které může použít nyní v play-off české superligy. V devatenácti letech odehrál střešovický dlouhán šestnáct zápasů s bilancí šesti branek a devíti asistencí. A taky sedmatřiceti trestnými minutami - za svoji tvrdou hru na obranné polovině Střešovic si již stihl v této sezóně vyfasovat stopku na tři týdny. 

Již několik let je Jakub Hubálek základním stavebním kamenem vítkovické obrany, svůj tým podporuje nejen vzadu - na vítězství přispívá pravidelně i body. Reprezentačně přehlížený se pozvánky konečně dočkal s nástupem Petriho Kettunena, kterému svými výkony dokazuje, že na mezinárodní úroveň má. S ostravským celkem pamatuje dvě zlaté a dvě stříbrné medaile, k tomu tři bronzové. Letos odehrál šestadvacet duelů a přidal stejný počet bodů (16+10).

BRANKÁŘI: 

Překvapení loňského play-off: Michal Rebro. Přestože stálicí střešovického brankoviště je spoustu let Tomáš Kafka, loni tomu bylo opačně. V play-off do brány zaklekl právě Rebro, který svými neuvěřitelnými zákroky pochytal i nechytatelné a posunul svůj tým do semifinále. I v něm trápil boleslavské útočníky, nakonec však před množstvím jejich střel musel kapitulovat. Letos byl s úspěšností  80.89% pátým nejlepším brankářem základní části. V této disciplíně dokonce předčil vítkovickou jedničku. 

Reprezentační brankář kdysi bojoval o místo v brankovišti Vítkovic s Romanem Ciompou, po jeho přesunu do prvoligového Rožnova už nebránilo Lukáši Součkovi nic v cestě za pozicí jedničky. V této pozici dovedl tým dvakrát k titulu mistra ligy, letos pomohl týmu k třetímu místu sedmnácti výhrami. Letos má bilanci úspěšnosti 79.75%, v této disciplíně je střešovický Rebro o kousek lepší.

Rozpis zápasů:

1. utkání: 1. SC TEMPISH Vítkovice – Tatran Teka Střešovice, 10.3. v 17:00, SC Dubina

2. utkání: 1. SC TEMPISH Vítkovice – Tatran Teka Střešovice, 11.3. v 18:00, SC Dubina

3. utkání: Tatran Teka Střešovice – 1. SC TEMPISH Vítkovice, 17. 3., STODOLA Aréna Střešovice

4. utkání: Tatran Teka Střešovice – 1. SC TEMPISH Vítkovice, 18. 3., STODOLA Aréna Střešovice

5. utkání: 1. SC TEMPISH Vítkovice – Tatran Teka Střešovice, 20. 3. v 19:00, SC Dubina

6. utkání: Tatran Teka Střešovice – 1. SC TEMPISH Vítkovice, 22. 3., STODOLA Aréna Střešovice

7. utkání: 1. SC TEMPISH Vítkovice – Tatran Teka Střešovice, 25.3., SC Dubina

 
Naši partneři