Nejen o možné budoucí světové úrovni s Jirkou Jakoubkem

Jiří Jakoubek byl jmenován do funkce sportovního ředitele klubu. Ke stávající pozici šéftrenéra oddílu tak bude mít nově ve své pravomoci veškeré věci související se sportovním rozvojem klubu.

Jirko, po necelých čtyřech letech v Tatranu jsi byl jmenován do funkce sportovního ředitele klubu. Mohl bys nám ve zkratce popsat, co budeš mít v rámci této pozice v klubu na starosti?
Jako svoji největší zodpovědnost vidím sportovní fungování všech týmů a veškerý servis s tím spojený. U elitních týmů je potřeba řešit hráčské smlouvy, podmínky pro hráče a týmy lidí, které poskytnou hráčům komfort, který jim umožní věnovat se co nejvíce osobnímu rozvoji. U mládežnických týmů chci mít široké realizační týmy, zdravotní péči a tým specialistů, který se bude starat o to, abychom mohli fungovat nezávisle a nemuseli se spoléhat na nákupy z ostatních týmů v mužském/ženském věku.

V minulosti jsi zastával pozici šéftrenéra mužské složky klubu. V FO došlo ke změně i v tomto, když se bude struktura družstev nově dělit na elitní složku a akademii. Proč vedení FO přistoupilo k této změně a co to konkrétně znamená pro Tebe?
Bylo potřeba propojit holčičí a chlapecký florbal v Tatranu, nebyli jsme jednotní a trenéři ani hráči se v podstatě neznali. Rozdělení na elitní týmy (dorostenci a výše a juniorky a výše) a akademii (mladší než uvedené kategorie) nám dává i jasné priority v práci. Akademie má vychovávat, elitní týmy mají dělat výsledky. I proto věřím že kdo projde Tatranskou akademií, bude připraven na vrcholný florbal nejenom sportovně, ale i lidsky.

Jsi členem výkonného výboru FO. S jakou vizí ses v roce 2014 o tuto funkci ucházel? Co se Ti podařilo naplnit a jaké kroky Tě teprve čekají? Od jakých projektů jsi naopak v minulosti ustoupil?
Do VV jsem šel s tím, že chci logicky ovlivňovat co nejvíc dění ve florbalovém Tatranu. Máme obrys vize Tatran 2030 a jeho prvním krokem je právě změna struktury florbalového oddílu. Rád bych, aby se lidé, kteří mají Tatran v srdci, co nejvíce zapojili do dění v Tatranu. Každý může s pomocí trénování v akademii, může dělat vedoucí týmů, pomáhat s akcemi klubu atd. Švédský model je krásným příkladem.
V nejbližší době chci doladit kompletní strukturu trenérů a týmů pro příští sezónu. Už teď vím, že se bude trenérsky u všech týmů pohybovat více než 40 lidí a to je krásné číslo, ale chci ho ještě navýšit a na to jsou potřeba jak další kvalitní spolupracovníci, tak finance. Do soutěží 2016/2017 budeme přihlašovat týmy tak, aby na zápasy akademie chodily týmy vždy maximálně na 3 útoky a 2 obrany, aby děti co nejvíce hrály, takže i tohle bude velký úkol zvládnout... To jsem tu řekl asi dvě věci ze sta, ale tohle vidím v nejbližších dnech jako klíčové.

Sportovní ředitel klubu, šéftrenér elitní složky, člen VV. Je to z výčtu tvých funkcí v rámci FO vše nebo budeš zastávat i další, jiné pozice?
No tak určitě hlavní trenér juniorů a asistent u dorostenců a mladších žáků, nechci trávit čas jen na jednáních nebo kanceláři, chci si občas i zatrénovat :)

Šéftrenérem akademie a klubovým metodikem se stal Martin Czeczinkar. Vedoucím individuálního hráčského rozvoje pak Mirek Vybíral. Oba dva budou v klubu působit de facto na plný úvazek. V čem vidíš jejich největší přínos pro klub? Jaké jsou jejich přednosti?
Martin Czeczinkar je pro mne úžasný v práci s dětmi, jeho teoretické znalosti (které umí i výborně převézt do praxe) florbalové, kondiční atd. nemá v českém florbalovém prostředí moc lidí. Pomůže nám udělat z elitního českého klubu elitní klub světový. Míra Vybíral má zase skvělý individuální přístup k hráčům a vše bere díky své povaze a temperamentu hodně osobně, takže tu nyní máme dva nové lidi na plné úvazky, kteří dokážou skloubit skvělé teoretické znalosti a srdcařství. Proto jsem je v Tatranu chtěl naplno.

Florbal je pro dnešní generaci po fotbalu sportem číslo 2. Jak dlouho podle Tebe tento florbalový boom ještě potrvá? Spěje florbal k profesionalitě.
Jsme sport číslo 2 v masovosti, pokud bychom ale hovořili o poměru kvalita vs. kvalita, nevím, kde bychom se pohybovali... Rozhodně ne v Top 5. Musíme začít jako trenéři, kluby atd. spolupracovat. Dokud si bude každý chránit svoje know-how, které je v širším kontextu stejně o ničem, nikdy neposuneme průměrné hráče ani trenéry výše. A je to jak jsi napsal, není to otázka, ale konstatování. Florbal spěje k profesionalitě. Hráči si ale musí uvědomit, že pokud chtějí být polo nebo profesionály, musí to klubu i odvádět a ne jen brát.

Co musí v nadcházejícím období udělat florbalový oddíl Tatran Střešovice, aby oslovil široké spektrum zájemců a zachoval si svou pozici na výsluní českého florbalu?
Klučičí týmy akademie jsou naplněny skoro ke stropu, musíme tedy naplnit i holčičí týmy. Musíme řešit, kam se rozvíjet prostorově, mít plány o výstavbě nového sportovního centra placeného z komunitních peněz. Hráčům v elitních týmech musíme poskytnout maximální servis (z části ho už nabízíme), za který ale musíme vyžadovat jejich 100% přístup a netolerovat chování neadekvátní hráčům elitního týmu.

Nyní máme rok 2016. Zkusme se podívat do budoucnosti. Jak se vidí Jirka Jakoubek v roce 2020?
Tak to opravdu těžko říct, ale já chci vidět hlavně perfektně fungující profi oddíl na té nejvyšší světové úrovni.

Jirko, díky za rozhovor a přejeme Ti hodně zdaru ve tvé práci v Tatranu.