Martin Czeczinkar: chci inspirovat lidi kolem sebe

Martin Czeczinkar přišel do Tatranu ze Sokolu Pardubice, kde vykonával pozici šéftrenéra klubu v rámci grantového projektu Českého Florbalu. Ve Střešovicích bude Martin zastávat funkci klubového metodika a šéftrenéra akademie.

Martine, v Tatranu jsi přibližně dva měsíce. Vedení FO Tě na svém posledním květnovém zasedání jmenovalo šéftrenérem akademie a klubovým metodikem. Mohl bys nám popsat, co tyto klubové funkce konkrétně budou obnášet a jakých družstev se akademie vlastně týká?
Jako šéftrenér akademie zastřešuji fungování, vedení, komunikaci a spolupráci s hráči, rodiči a realizačními týmy kluků a holek. Chlapecká struktura začíná přípravkou a končí staršími žáky. Dívčí struktura potom kategorií dorostenek.
Jako metodik se budu starat o veškerý vzdělávací servis, vypracování metodických materiálů, zavedení koncepčních, kompetenčních modelů, hráčských a trenérských karet, tréninkových plánů a dalších vychytávek, které povedou k další profesionalizaci našeho klubu. Jsem rád, že se nám nyní daří plnit 1. díl koncepce letní přípravy a tréninkové plány běží naplno.

V klubu bys měl působit také v pozici hlavního trenéra elévů a trenéra juniorů. Dá se vůbec používat stejný trenérský metr na děti a mládež v tak širokém věkovém rozsahu?
Trend je stále metr s vývojem hráče zkracovat nebo spíše utahovat. Zodpovědnost, úsilí, nasazení a nevypouštění cvičení přicházejí se zlomovou kategorií strži/dorostenci. Jsem, ale toho názoru, že vhodným koučovacím přístupem skrze vnitřní motivaci a položením základů od nejmladších kategorií to půjde časem obráceně. V Tatranu funguje na výbornou rotace trenérů napříč mládeží, takže je o pestrost tréninků i koučovacích přístupů velmi dobře postaráno. Chystáme také důkladně našim členům představit filozofii Tatranské akademie a nastavení společné kultury vedení mládeže.

Z dostupných pramenů jsme se dozvěděli, že jsi absolventem nejvyšší trenérské florbalové licence A. Máš ještě nějaké další odborné vzdělání související se sportem?
Úspěšné absolvování trenérské specializace na Fakultě tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově mi umožnilo získat především praxi, zkušenosti, důležité vazby a kontakty. Co se týče kurzů a licencí tak jsem zásoben od lyžování, vodní turistiky, kurzy lezení, parašutismu, kondiční atletiky a na zbytek bych se musel podívat do šuplíku…

Ve svých 27 letech máš již bohaté sportovní zkušenosti z různých sportovních organizací Čemu všemu ses před svým příchodem do Tatranu věnoval, co tě inspirovalo?
Nejvíce mě inspirovali cílevědomí spolužáci z trenérské specializace ledního hokeje, kteří byli vždy o nějaký ten krok napřed. Dále profesionálové ze sportovního i byznys prostředí a top trenéři s reprezentačními či zahraničními zkušenostmi. V neposlední řadě také samotní hráči, se kterými jsem se setkal během svého trenérského působení u hokeje a florbalu.
Tímto bych rád poděkovat legendám a z bukačhokeyacademy (kemp 2013), kteří mi otevřeli oči a nasměrovali moji práci. Díky nim jsem zjistil o čem trénování opravdu je, a jaká je realita. Začátečnické plínky mám doma na hřebíku ještě teď =)
Co považuji za zásadní je téměř 4 letá praxe u LH (Sparta Praha, Černošice). Role kondičního trenéra u reprezantace juniorů a vedení extraligového týmu v klubu Sokol Pardubice, kde jsem také působil zároveň jako šéftrenér oddílu.

Právě díky nabytým zkušenostem z různých sportů můžeš porovnávat. V čem bys Tatran pochválil a kde má rezervy a s jakou ambicí jsi do Střešovic přišel?
Nejsilnější zbraň vnímám vizi Tatranu. Opravdu se tu buduje něco velkého, překvapují mě především mladí a kreativní jedinci včetně našeho sportovního ředitele. Někdy se i sejdeme nad rámec pracovní doby a ještě řešíme, co zlepšit.
Díky jinému prostředí, kde se snaží pracovat koncepčně a manažersky se cítím jako ryba ve vodě a pracuji především se svými přednostni přesně tam, kde klub potřebuje.
Tatran si také zakládá na narovnaných vztazích a dává i prostor pro osobní rozvoj svých členů díky spolupráci s osobní koučkou.
Prostor ke zlepšení vnímám ve spolupráci realizačních týmů při samotném vedení tréninkového procesu i metodice. Dále je třeba se zaměřit na co nejlepší vystupování a prezentaci - být bezchybným vzorem. V poslední řadě je třeba se zaměřit na marketing a práci s fanoušky a více propojit mužský A-tým do fungování mládežnických kategorií.
Má ambice je inspirovat lidi kolem sebe a probouzet nadšení, dávat nové impulzy a know-how do další práce.

Nyní máme rok 2016. Zkusme se podívat do budoucnosti. Kdo je Martin Czeczinkar v roce 2020?
No doufám, že budu pořád plný energie :) Ale to asi nikoho nezajímá. Tatran není one man show, ale o týmové spolupráci. Budu rád, když se nám spolu s trenéry podaří vychovávat osobnosti, sportovce. Florbalově či kondičně produkovat konkurence schopné hráče na mezinárodní úroveň i do našich elitních kategorií.